Dla ucznia

29 maja w Szkole Podstawowej w Biczycach Dolnych odbyła się kolejna edycja konkursu teatralnego pod nazwą "Chełmeckie teatralia". W tym roku szkolnym uczniowie klas 4-8 zmagali się na deskach teatralnych z lekturami szkolnymi. Grupa z Wielogłów "Nogami do góry" zaprezentowała swoją wersję ,,Żony modnej” Ignacego Krasickiego, tytułując przewrotnie swój występ "Niemodna żona".
W główne role wcielili się Piotr Kościsz – mąż niemodnej żony i Ewa Ruchała, jako odtwórczyni tytułowej właścicielki "czterech wsi dziedzicznych". Przyjaciela pana Piotra zagrał Maciej Zieliński, Lokaja Franciszka- Nikodem Szafraniec, a Klucznicę – Anna Górowska. Nasi czwartoklasiści zdominowali scenę w Biczycach i zgarnęli obie nagrody główne: Najlepszy występ oraz Najlepszego aktora- tym okazał się Piotr Kościsz, który udźwignął po mistrzowsku satyrę Biskupa Warmińskiego. Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Chełmiec, Pana Bernarda Stawiarskiego, bilety do kina ,,Helios”, ucieszyły uczniów i opiekunów.
Trzeba dodać, że uczniowie i ich rodzice postarali się o to, by strojami, rekwizytami, makijażem, perukami -oddać koloryt epoki oświecenia, a prezentacja multimedialna pełna ludwikowskich mebli , salonów, buduarów, gabinetów i sypialni -świetnie wypełniła scenę i pomogła wyobraźni widzów przenieść się do XVIII wieku. Każdy aktor, każde słowo, to wypowiedziane po polsku ale i po francusku, okrzyk, gest, ruch sceniczny były niezastąpione. By główni aktorzy mogli triumfować, potrzebowali tła, interakcji, dialogów z aktorami drugoplanowymi, więc sukces uczniów klas czwartych jest ich wspólnym, grupowym dziełem.
Z inicjatywy Pani Dyrektor, Moniki Oleksy, wszyscy uczniowie klas 4-8 ze Szkoły w Wielogłowach mogli oswoić się z lekturą dla klasy siódmej pt. "Żona modna", bowiem 2 czerwca odbyła się szkolna premiera tego przedstawienia. Widzowie mogli z bliska śledzić pośrednie przyczyny klęski Polski i Polaków w postaci rozbiorów naszej Ojczyzny: bezkrytyczne naśladowanie obcych wzorów, moda na francuszczyznę, życie ponad stan – to wszystko doprowadziło naszych przodków na skraj przepaści. Obyśmy okazali więcej roztropności i nie musieli w nieskończoność powtarzać za Kochanowskim ,,Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi”.
https://chelmiec.pl/wiadomosc/chelmieckie-teatralia-1