Projekt „Szkoła- Szkole”realizowany w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach

  1. Wczoraj

Projekt narodził się w lutym 2020 roku, a bezpośrednią inspiracją do jego powstania stała się lektura książki Bogusława Kalungi Dąbrowskiego pt. ,,Spalić paszport”. W jednym z reportaży pt. ,,Szkoła Świętego Judy” czytamy: ,,Pod względem wyników nauczania szkoła znajduje się na bardzo wysokim miejscu w ugandyjskich rankingach. Większość dzieci jest naprawdę zdolna […] Codziennie lekcje zaczynają się o ósmej rano, a dla dzieci z internatu już o szóstej. Niektórzy uczniowie muszą dojść lub dojechać na rowerze około dziesięciu kilometrów. Zwykle rano nic nie jedzą w domu, a pierwszym posiłkiem który piją (nie jedzą), jest mąka kukurydziana zagotowana w gorącej wodzie w przerwie lekcji o godzinie 10:30 ‘’.

W innym miejscu, w rozdziale ,,Serce Świętego Mikołaja” (świętego od prezentów) wzruszają słowa: ,,Przed kolacją poszliśmy pisać listy do sponsorów, którzy opłacają szkołę naszym dzieciom. Na kartkach dzieci rysowały choinki, prezenty, które chciałyby dostać. […] Bóg jest wszechmocny, może wszystko. Ja mam ciągle pusty worek wypełniony tylko życzeniami miejscowych ludzi. Mam dla nich tylko to, co udaje mi się wyżebrać od ludzi z Polski podczas moich wakacji. Po kolacji poszedłem do nich w przebraniu Świętego Mikołaja i rozdałem wcześniej zakupione prezenty. Święty Mikołaj ma worek taki, jak serca tych, którzy go posyłają”.

Po uzgodnieniach z Księdzem Bogusławem Dąbrowskim i Dyrekcją naszej szkoły oraz za zgodą miejscowego proboszcza w Kakooge do współpracy z nami został przydzielony brat Józef Matuła. Wraz u uczniami przystąpiliśmy do realizacji projektu, którego nadrzędnym celem jest zdobycie funduszy na żywność dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Judy w Kakooge.

Niestety, pandemia przerwała nasze działania od marca do września 2020r. Jednak dzięki zaangażowaniu Dzieci, Rodziców, Nauczycieli oraz przy wsparciu Szkoły Branżowej ,,Praktyk” w Wielogłowach udało się w minionym roku szkolnym zebrać i przesłać kwotę 3900 zł.

  1. Dzisiaj

Od drugiego września, za zgodą nowej Pani Dyrektor, Moniki Oleksy, realizujemy projekt, sprzedając uczniom, nauczycielom butelkowaną wodę mineralna, soki, zapakowane słodycze. Spieszymy się, by wygrać z czasem i zgromadzić jak najwięcej środków. Liczy się każda para rąk, każda złotówka, która zamieni się w obiad dla małego, głodnego człowieka. To czego nie umiemy sobie nawet wyobrazić, niech dopełnią słowa Ojca Bogusława, który, jak to w Afryce, zebrał pod drzewem dzieci, by wygłosić im katechezę: ,, Powtarzam opowieści o małym Karolu, który został papieżem, ale już czuję zmęczenie i głód. Zbliża się pora obiadowa i odczuwam to. Robi mi się żal tych dzieci, bo niektóre są głodne, a rodzice wielu z nich nie opłacili obiadu, więc nic nie zjedzą w szkole. A przebywają tutaj od siódmej trzydzieści do siedemnastej i tylko niektóre podczas przerwy idą do domu na posiłek”.

W ramach projektu dożywiamy dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej w Kokooge – wiosce położonej w centralnej Ugandzie. Jest to najbiedniejsza część kraju, ok. 120 km na północ od stolicy – Kampali.

  1. Jutro

Bez wątpienia będziemy kontynuować nasze małe- wielkie zadanie. Chcielibyśmy pozyskać do projektu inne szkoły, dziękując za współpracę tym, którzy już okazali miłosierne serce i otwartą dłoń.

  1. Polska Misja w Kakooge i Szkoła Świętego Judy

Kakooge było pierwszym miejscem w Ugandzie, do którego przybyli franciszkanie z krakowskiej prowincji. Od 2001 r. Polacy przekazują tam wiernym Dobrą Nowinę, budują szkoły, szpitale i pomagają, by życie miejscowej ludności stało się choć trochę lepsze.

Na terenie parafii istnieją dwie szkoły: Szkoła Podstawowa im. św. Judy Tadeusza, w której uczy się blisko 1000 uczniów oraz Szkoła Zawodowa im. św. Jana Pawła II. Obie placówki prowadzą polscy franciszkanie.

20 września 2021r. nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka ukazała się nowa książka Ojca Bogusława Dąbrowskiego pt. ,,Oddech słońca”. Jest ona kontynuacją poprzedniej części ,,Spalić paszport”. Ojciec Bogusław Kalungi Dąbrowski przyjął zaproszenie do naszej szkoły, aby opowiedzieć naszym uczniom, jak żyje się na misjach i o czym marzą dzieci w Afryce………..