W związku z obchodami 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej im gen. Józefa Gizy w Wielogłowach odbyła się uroczysta akademia. Była ona wyrazem wdzięczności dla tych Wszystkich, którzy brali udział w walce o Niepodległą i oddali za Polskę to, co najcenniejsze – swoje życie.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły nauczyciele, uczniowie wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.
Następnie Pani dyrektor szkoły Monika Oleksy, przypomniała o znaczeniu Święta Niepodległości i potrzebie pielęgnowania pamięci polskiej historii.
Uczniowie klasy VI z Panią Janiną Dudczyk w programie słowno – muzycznym przypomnieli lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć wiersze i utwory muzyczne o tematyce patriotycznej, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość Polaków.
W wykonaniu uczniów: Mileny Zając, Julii Baran, Lorek Leny, Antoniny Tyki i Jana Zielińskiego i innych można było usłyszeć piękne pieśni legionowe i patriotyczne. Występ został uświetniony grą na trąbce Piotra Kościsza, który zagrał hymn szkoły „Podhalańska idzie wiara”. Występ młodych wykonawców spotkał się z dużym aplauzem a wspólny śpiew z widownią przybliżył takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.