Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy

Chwała Bohaterom! Cześć Męczennikom!

Przełom sierpnia i września to szczególny czas w historii Polski. Wspominamy wtedy wielkie i jednocześnie tragiczne rocznice – agresji Niemiec Hitlerowskich na Polskę (01.09.1939) i napaści Rosji Sowieckiej na ludność i ziemie II Rzeczypospolitej (17. 09.1939). Rocznice te są nagłaśniane i od pewnego czasu nazywane poprawnie, zgodnie z prawdą historyczną, w mediach publicznych, upamiętniane w szkołach i innych instytucjach państwowych. Szacunek ludziom, którzy zginęli, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością, okazujemy różnie, sposobów jest naprawdę wiele: może to być okolicznościowa akademia, krótki apel, chociażby wspomnienie, gazetka ścienna czy okazanie czci symbolom narodowym: prawidłowo rozpostartej fladze, godłu, odśpiewanie hymnu, którego strofy i refren przecież wszyscy znamy, w pozycji na baczność, bez wygłupów!
Bohaterów można uczcić w sposób bardziej zaangażowany i tu okazji również nie brakuje. Społeczność parafii Wielogłowy od kilkunastu lat każdego 31. 08., w przededniu rocznicy wybuchu wojny, organizuje Drogę Krzyżową na górę Kożuch w intencji wszystkich ofiar II wojny światowej. W tej drodze, pod górę, idą i modlą się wierni niosąc brzozowy Krzyż, który, jak wszyscy wiemy, jest symbolem śmierci Jesusa Chrystusa, ale też symbolem Zmartwychwstania, a więc Odrodzenia, nadziei na przyszłość tę bliższą i tę odległą. Alegorii brzozy w polskiej kulturze chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć.
Od wielu lat w tej drodze kroczy sztandar naszej szkoły, niesiony dzielnie przez młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum. Niesiony dumnie, w białych rękawicach i z biało-czerwona szarfą na piersi, bo na sztandarze srebrny Orzeł ze złotą koroną i srebrny krzyż VIRTUTI MILITARI, a wokół niego napisy: BÓG, HONOR, OJCZYZNA, PRACA.
Zwieńczeniem uroczystości na szycie góry jest apel poległych, uroczyste odczytanie nazwisk żołnierzy poległych za ojczyznę w celu uczczenia ich pamięci (za słownikiem języka polskiego). Ostatnim przywoływanym w apelu 31 sierpnia na Kożuchu jest patron naszej szkoły, Generał Józef Giza, Bohater I i II wojny światowej, który przeżył konflikt zbrojny, ale ze względu na zły stan zdrowia w sierpniu 1945r. złożył dowództwo i do chwili swej śmierci w 1965r. przebywał na emigracji w Londynie. W tym roku po apelu przedstawiciele Parlamentu Szkoły w Wielogłowach oraz uczniowie szkoły z Librantowej złożyli biało-czerwone wiązanki pod wizerunkiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w hołdzie wszystkim ofiarom wojny i prześladowanym w czasie reżimu komunistycznego w Polsce.
Jeszcze w tym roku, parę dni później, mieliśmy (parlamentarzyści i nauczyciele) okazję po raz pierwszy wziąć udział i innej uroczystości patriotycznej- 78. rocznicy Bitwy o Wał Radłowski. Radłów jest niewielkim miastem położonym w powiecie tarnowskim, cóż więc nas łączy z tym miejscem? Otóż w pierwszych dniach wojny, w walce o Wał Radłowski, zginał najstarszy syn patrona naszej szkoły – kapitan Mieczysław Giza. Liczył zaledwie dziewiętnaście lat, ale jako absolwent Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie wziął udział w kampanii wrześniowej i zginął w pierwszych dniach wojny. Jego imię i nazwisko wyryto na Pomniku Bohaterów Września wzniesionym na radłowskim cmentarzu obok 241 innych imion i nazwisk żołnierzy poległych w tej walce. W tej uroczystości również towarzyszył nam sztandar szkoły, była biało-czerwona wiązanka i apel poległych. I znów w Radłowie kapitan Mieczysław Giza został przywołany imiennie, ale tym razem jego nazwisko otwierało apel poległych. Ojciec i syn, dwaj żołnierze, dla których wolność Polski była najwyższym prawem!
Historycy i inni, często niepytani o zdanie, rodacy różnie oceniają wydarzenia sprzed lat, zwłaszcza te dotyczące XX wieku i inicjatyw, które miały przynieść Polsce wymarzoną wolność, w pełnym tego słowa znaczeniu. Zdarza się, że pod wpływem ich opinii zaczynamy się wahać w moralnej ocenie tego, co wydarzyło się w minionym wieku, czego może sami byliśmy świadkami lub uczestnikami, przeszłości z opowieści naszych rodziców, dziadków, utrwalonej w zakazanych lekturach i prasie czytanej w drugim obiegu.
Jesteśmy ludźmi! Nie pozwólmy, by inni myśleli za nas, byśmy zaczęli myśleć tak o sobie, by inni o nas tak mówili.

001.jpg 002.jpg 003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 007.jpg 008.jpg 009.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 015.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg 021.jpg 022.jpg


Beata Szarata

Godło

Platforma Office365

Office 365

O365

ZŁOTE JABŁKO SĄDECKIE

jabko2

"Złote Jabłko Sądeckie"
dla Zespołu Szkół w Wielogłowach

Certyfikat

logo cert

Dyplom MEN

Dyplom od Pani Minister MEN
Anny Zalewskiej

dyplom

Dobra Szkoła - reforma MEN

logo

Kon. - Silni wiedzą - mocni w życiu

Licznik odwiedzin

1229012
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Łącznie
769
10971
40011
1229012

Twoje IP: 54.237.183.249
2020-09-27 13:39